Worthing Juniors match against East Sussex 3 March 2018

A team of 25 Worthing Juniors played a match against East Sussex at Worthing Leisure Centre.  Each member played at least 3 singles and 3 doubles games in U12, U14, U16 and U18 age groups. 

Worthing Juniors came out on top winning 64 – 50, and a special mention must go to our Under 12’s who excelled, winning all their matches with a tally of 27-0, what a prospect for the future!

2nd Leg of 3 Series at Portslade – Results- Photos

Here are the photos of the winners and runner ups from Sunday’s event.

Again well done to those that won and those that played.

Winners Andrew Brownlie & Jack Thompson
Runners Up Dan Yau & Ben Timms
Winners Helen Merrett & Amber Roberts
Runners Up Linda Park & Katie Gilbert
Winners Andrew Brownlie & Helen Merrett
Runners up Linda Park & Sean Such

2nd Leg of 3 Series at Portslade – Results

The 2nd leg of this season’s 3 series was held on Sunday 10 February. There was a great turnout and the standard as usual was very high.

The results were as follows :

MENS 

WINNERS    Andrew Brownlie & Jack Thompson

RUNNERS UP    Ben Timms & Dan Yau

LADIES

WINNERS    Helen Merrett & Amber Roberts                 

RUNNERS UP   Katie Gilbert & Linda Park

MIXED DOUBLES

WINNERS Andrew Brownlie & Helen Merrett

RUNNERS UP  Sean Such & Linda Park

Thank you to George Wollard for organising and running the day.

We also wish to thank Janice Byerley for all the years she has run the event.

Don’t forget to enter the Eastbourne leg, and look out for the entry form.

Worthing Juniors did well in the recent Sussex Restricted Tournament held at Portslade.

Well done to Worthing Juniors who did well in the recent Sussex Restricted Tournament held at Portslade.

left – right:

Ben Thorogood – Under 14 Boys Plate Winner

Dewi Rice – Under 14 Boys Singles Winner and Winner of the Doubles with Jerome Brackley

Scott Haysom – Under 18 Boys Singles Winner and Winner of the Mixed Doubles with Nicole Wood

James Colcombe – Under 18 Boys Plate Winner

Amelia Roberts – Under 10 Girls Singles Winner and Doubles Winner with Alice Fletcher.

 

Well done to all those who took part.

2018-2019 3 Series – 1st leg results

Well played to all those who played in the Bognor leg of this season’s 3 Series.

Here are the results and player points

3 series points – Bognor 2018

Ladies

Runners up Beatrice Noakes & Eloise Matthews

Winners Amy Radford & Robyn Haysom


Mens
Runners up Daniel Hatton & Oliver Pattison
Winners Rico Shergill & Will Robinson

Mixed

Runners up Thomas Wood & Amy Radford
Winners Sean Such & Linda Park

Look out for the 2nd leg entry form in the New Year.