Worthing Juniors Success!!

At the Sussex Junior Restricted Tournament held recently at Portslade Leisure Centre the following players from Worthing Junior Badminton Club came away with medals.

U 12 Girls Singles: The Bronze medal went to Gihansa Bandaranayake

U 12 Girls Doubles: The Bronze was won by Gihansa and Bella Roberts

U 14 Girls Singles:  Winning the event and taking the Gold Medal was Katie Ticehurst

                                  The Silver medal went to Meili Nightingale

U 14 Girls Doubles: Katie and Meili then partnered each other and were Champions winning Gold.

                                    Silver was won by Amelia Roberts and her partner for the day Alice Fletcher

U 14 Boys Singles:  Ryan Colcombe won the Bronze medal.

U 14 Boys Doubles: The Gold Medal Winners were Ryan and partner Daniel

U 14 Mixed:  Winners Ryan and Meili with Runners Up Daniel and Amelia

U 16 Boys Singles:  Winning the Bronze – Dewi Rice who was playing up an age group.

U 16 Boys Doubles: Runners Up were Dewi with his partner Jerome.

U 18 Girls Doubles: Winning the Silver medal were Alyx Maskell and Millie Whiteside.

U 18 Boys Doubles: The Bronze medal was won by James Colcombe and his partner Max.

Well done to all Worthing Juniors.

U 18’s Silver Medal Doubles Winners – Alyx & Millie
U 14’s Silver Medal Mixed – Daniel & Amelia
U 14’s Boys Doubles Winners – Daniel & Ryan
U 14’s Girls Doubles Winners – Katie & Meili

2nd Leg of 3 Series at Portslade – Results- Photos

Here are the photos of the winners and runner ups from Sunday’s event.

Again well done to those that won and those that played.

Winners Andrew Brownlie & Jack Thompson
Runners Up Dan Yau & Ben Timms
Winners Helen Merrett & Amber Roberts
Runners Up Linda Park & Katie Gilbert
Winners Andrew Brownlie & Helen Merrett
Runners up Linda Park & Sean Such

2nd Leg of 3 Series at Portslade – Results

The 2nd leg of this season’s 3 series was held on Sunday 10 February. There was a great turnout and the standard as usual was very high.

The results were as follows :

MENS 

WINNERS    Andrew Brownlie & Jack Thompson

RUNNERS UP    Ben Timms & Dan Yau

LADIES

WINNERS    Helen Merrett & Amber Roberts                 

RUNNERS UP   Katie Gilbert & Linda Park

MIXED DOUBLES

WINNERS Andrew Brownlie & Helen Merrett

RUNNERS UP  Sean Such & Linda Park

Thank you to George Wollard for organising and running the day.

We also wish to thank Janice Byerley for all the years she has run the event.

Don’t forget to enter the Eastbourne leg, and look out for the entry form.

3 Series, 2017-2018

Welcome to the New season.

The 3 Series will be run again this year.

There is a change in the order of the venues, so please make a note that the new order is Portslade, Bognor and Eastbourne.

The entry forms will be available shortly but please see attached poster below with the dates and locations.

Please see attached revised poster .3 Series Poster (5)