Worthing League Winners 2018/19

Worthing Men’s Division 1: Littlehampton

Top player: Jerome Brackley (Littlehampton)

Worthing Ladies Combi Division 1: Littlehampton

Top player: Elissa Seddon (Littlehampton)

Worthing Mixed Combi Division 1: Nondescripts

Top players: James Klanczkowski (Littlehampton)/Hannah Seagraves (Steyning Phoenix)

Worthing Mixed Combi Division 2: Homestead

Top players: Matt Clarke (Homestead)/Sarah Linck (Chichester Wing)

Worthing Mixed Combi Division 3: Arcadians

Top players: Simon Richards (West Worthing)/Gretchen Rowles (Middleton)

Worthing Men’s Combi Division 1: Littlehampton

Top player: James Klanczkowski

Brighton League Winners 2018/19

Brighton Mixed Division 1: Steyning Phoenix

Top players: Andrew Brownlie (Steyning Phoenix)/Hannah Seagraves (Steyning Phoenix)

Brighton Mixed Division 2: Stanford Penguins

Top players: Mark Ashton (Stanford Penguins)/Linda Byne (Lancing)

Brighton Men’s Division 1: Nondescripts

Top player: Ben Timms (Club Foot)

Brighton Men’s Division 2: Littlehampton

Top player: JJ Craig (Littlehampton)

Brighton Ladies Combi Division 1: Hassocks

Top player: Jess Bennett (Hassocks)

Brighton Mixed Combi Division 1: Hassocks 2

Top player: Simon Hemsley (Hassocks)

Brighton Mixed Combi Division 2: Lewes

Top player: Tom Barham (Lewes)

Brighton Men’s Combi Division 1: Littlehampton

Top player: Chris Jones (Littlehampton)

Brighton Men’s Combi Division 2: Crawley

Top player: Lee Taylforth (Crawley)

Brighton Men’s Combi Division 3: Stanford Penguins 2

Top player: Jamit Patel (Stanford Penguins)

Worthing Juniors match against East Sussex 3 March 2018

A team of 25 Worthing Juniors played a match against East Sussex at Worthing Leisure Centre.  Each member played at least 3 singles and 3 doubles games in U12, U14, U16 and U18 age groups. 

Worthing Juniors came out on top winning 64 – 50, and a special mention must go to our Under 12’s who excelled, winning all their matches with a tally of 27-0, what a prospect for the future!

2nd Leg of 3 Series at Portslade – Results- Photos

Here are the photos of the winners and runner ups from Sunday’s event.

Again well done to those that won and those that played.

Winners Andrew Brownlie & Jack Thompson
Runners Up Dan Yau & Ben Timms
Winners Helen Merrett & Amber Roberts
Runners Up Linda Park & Katie Gilbert
Winners Andrew Brownlie & Helen Merrett
Runners up Linda Park & Sean Such

2nd Leg of 3 Series at Portslade – Results

The 2nd leg of this season’s 3 series was held on Sunday 10 February. There was a great turnout and the standard as usual was very high.

The results were as follows :

MENS 

WINNERS    Andrew Brownlie & Jack Thompson

RUNNERS UP    Ben Timms & Dan Yau

LADIES

WINNERS    Helen Merrett & Amber Roberts                 

RUNNERS UP   Katie Gilbert & Linda Park

MIXED DOUBLES

WINNERS Andrew Brownlie & Helen Merrett

RUNNERS UP  Sean Such & Linda Park

Thank you to George Wollard for organising and running the day.

We also wish to thank Janice Byerley for all the years she has run the event.

Don’t forget to enter the Eastbourne leg, and look out for the entry form.

Worthing & Brighton League Tables – 23rd January 2019

Firstly, apologies for the huge delay in posting this update. I’ve just moved home so have been distracted and/or without internet connection…

The updated tables are detailed below.

Please also note that I will be checking Badminton England affiliation over the next week so I’d ask that you all make sure your players are affiliated to avoid any penalty points.

Best wishes to you all for 2019,

Paul